6 فایده دوش آب سرد برای بدن به همراه توضیح علمی

  • 26 مرداد 1399
  • 0 نظر
  • تیم نویسندگی

دوش گرفتن برای همۀ ما انسان ها یک چیز کاملاً عادی است. انسان ها دوش می گیرند تا بهداشت را رعایت کنند، بوی خوبی بدهند، تمیز باشند و احساس خوبی نسبت به خودشان داشته باشند. دوش گرفتن موجب رفع کسالت، بی حالی و رهایی از حس و حال بد می شود.

نکته جالب اینجاست که علاوه بر نکاتی که در بالا ذکر شد، نکات بسیار بیشتری درمورد دوش گرفتن به ویژه دوش آب سرد وجود دارد که اغلب افراد از آن بی خبر هستند! ممکن است اهل دوش آب سرد نباشید و آن را یک عمل غیرقابل تحمل بدانید اما با خواندن این مقاله متوجه می شوید دوش آب سرد فواید بی نهایت زیادی برای شما دارد.

توصیه های پزشک در رابطه با دوش آب سرد

1. بهبود کیفیت مو و پوست

ممکن است متعجب شده باشید اما باید بدانید گرفتن دوش آب سرد به طور مداوم به بهبود کیفیت پوست و موی شما کمک شایانی می کند. باید بگوییم گرفتن دوش آب گرم موجب این می شود که روغن های طبیعی بدن از بین برود. تا به حال به پوست افرادی که هرروز به حمام می روند و دوش آب گرم می گیرند نگاه کرده اید؟

آن افراد، اگر از کرم یا لوسیون مخصوص بدن بعد از هر بار حمام و دوش گرفتن استفاده نکنند، مطمئناً پوست خشکی خواهند داشت. حال قضیه درمورد دوش آب سرد کاملاً برعکس است. گرفتن دوش آب سرد موجب بسته شدن منافظ پوست می شود و این باعث می شود که پوست چربی خود را از دست ندهد.

موهای شما نیز تحت تأثیر دوش آب گرم و سرد قرار دارد. دوش آب گرم در طولانی مدت موجب خشکی موهای شما می شود و خشکی مو غیر قابل تحمل است. دوش آب سرد، با گسرتش و کمک به رشد غده های مو، به شما کمک می کند تا موهای براق و زیبا تری داشته باشید. موهایی که تقویت شده اند و ریشه بسیار قوی ای دارند.

2. دوش آب سرد موجب کاهش وزن شما می شود

میزان کاهش وزنی که در اثر گرفتن دوش آب سرد نصیبتان می شود قطعاً در آن حد چشم گیر نیست اما باز هم می توان گفت که به لاغری شما کمک می کند. در بدن ما انسان ها، دو نوع چربی وجود دارد.

  • چربی قهوه ای
  • چربی سفید

باید بدانید چربی قهوه ای برای بدن مفید است. چربی قهوه ای، چربی ای است که بدن ما از آن به عنوان یک محافظ در برابر سرما کمک می گیرد. اما چربی سفید مفید نیست. چربی سفید اغلب در اثر پرخوری و عدم تحرک بوجود می آید و دفع نمی شود؛ در برخی از مناطق مانند شکم جمع می شود و چاقی را بوجود می آورد.

زمانی که شما دوش آب سرد می گیرید، بدن شما در مقابل سرما واکنش نشان می دهد. بدنتان از انرژی استفاده می کند تا با استفاده از چربی قهوه ای، از شما در برابر سرما محافظت کند. انرژی ای که بدن شما برای این کار مصرف می کند در طولانی مدت و درصورت داشتن تداوم، موجب لاغری شما می شود.

پیشنهاد:
13 نکته آرایشی فوق العاده ضروری برای مهمانی

3. میزان هوشیاری شما افزایش پیدا می کند

دوش آب گرم خوب است اما موجب خستگی و خواب آلودگی شما می شود. گرفتن دوش آب گرم به ویژه در صبح به افزایش میزان هوشیاری شما کمکی نمی کند و برعکس، باعث می شود احساس کنید کم انرژی هستید و به خواب بیشتری نیاز دارید.

عمیق شدن تنفس

دوش آب سرد برعکس عمل می کند. زمانی که شما دوش آب سرد می گیرید، بدنتان تحت یک شوک قرار می گیرد و تنفستان نیز عمیق می شود. عمیق شدن تنفس به این دلیل است که بدن شما با افزایش میزان اکسیژن درونی بدن می خواهد شما را گرم نگه دارد.

افزایش ضربان قلب

از آن طرف، ضربان قلب شما نیز بالا می رود. این فرآیند باعث می شود انرژیتان افزایش پیدا کند. با گرفتن دوش آب سرد، می توانید یک روز پرانرژی را شروع کنید.

4. سرعت ریکاوری عضلات را افزایش می دهد

قطعاً تا به حال مشاهده کرده اید که ورزشکاران حرفه ای بعد از تمرینات و مسابقات سخت، بدن خود را در آب بسیار سرد به همراه یخ قرار می دهند تا بدن خود را ریکاوری کنند. تا به حال از خود پرسیده اید چرا اینکار را در آب سرد انجام می دهند؟

دلیلش این است که آب سرد به ریکاوری عضلات کمک بسیار زیادی می کند. آیا برایتان پیش آمده است که یک روز را با قدرت تمام ورزش کنید؛ بعد از ورزش نیز پر انرژی باشید  و هیچ گرفتگی عضلاتی نداشته باشید. اما فردای آن روز، بدنتان به صورت کامل درد کند و حتی نتوانید پیاده روی کنید؟

از این به بعد، کافیست هروقت که این مشکل برایتان بوجود آمد، دوش آب سرد را امتحان کنید. این کار به ریکاوری عضلات شما کمک بسیار زیادی می کند و در کمترین زمان می توانید دوباره به ورزش کردن ادامه دهید.

 

5. میزان استرس و افسردگی را کاهش می دهد

گرفتن دوش آب سرد در روز اول موجب کاهش استرس شما نمی شود اما در طولانی مدت به کاهش آن کمک می کند. گرفتن دوش آب سرد برای بار های اول ممکن است استرس زا باشد و یا به گونه ای باشد که برای انجامش بهانه بیاورید. اما بعد از ادامه دادن آن برای چند مدت، باعث کاهش استرس شما می شود.

درواقع، می توان گفت زمانی که شما کاری را انجام می دهید که بدنتان در مقابل آن واکنش نشان می دهد، در حال کاهش میزان استرس هستید. استرس اغلب زمانی بوجود می آید که شما دست از اقدام کشیده اید و مدام به اتفاقاتی فکر می کنید که دوست ندارید به وقوع بپیوندند. جالب است بدانید به همین دلیل است که می گویند زمانی که استرس دارید اقدام کنید. زیرا با انجام این کار دارید بدن خود را عادت می دهید که درمقابل استرس واکنش نشان دهد.

دوش آب سرد

انواع استرس

توجه داشته باشید که ما دو نوع استرس داریم. نوع اول، استرس بدی است که به ضرر شماست و نوع دوم، استرسی است که در مقابل شوک وارد شده به بدن به وجود می آید. این نوع استرس، مانند استرس چند ثانیه اول در سخنرانی، کوتاه مدت و مفید است و موجب ترشح هورمون نوراپی نفرین در بدن می شود.

فرآیند علمی کاهش استرس با گرفتن دوش آب سرد

اگر بخواهیم کمی علمی تر صحبت کنیم، در ابتدا باید درمورد این صحبت کنیم که گلوتاتیون، یکی از آنتی اکسیدان های مهم بدن است. گرفتن دوش آب سرد موجب افزایش میزان این آنتی اکسیدان در بدن می شود. یکی از کار های مهم این آنتی اکسیدان این است که موجب کاهش استرس اکسیداتیو در بدن می شود.

استرس اکسیداتیو، پیش زمینۀ بروز بیماری هایی مانند دیابت و سرطان است. زیاد بودن استرس اکسیداتیو موجب افزایش استرس بدن و در طولانی مدت، بروز مشکلات و بیماری می شود. حال خودتان در نظر بگیرید دوش آب سرد چقدر به کاهش استرس و در نتیجه کاهش درصد ابتلا به بیماری ها کمک می کند.

کمک به کاهش افسردگی

به یقین دقت کرده اید زمانی که دوش آب سرد می گیرید، احساس سوخت و ساز و فعالیت بیشتری را درون بدن خود حس می کنید. باید بدانید که، بر روی پوست ما، گیرنده های پوست قرار گرفته است. زمانی که آب سرد پوستتان را لمس می کند، گیرنده های پوست فعال می شوند.

به دلیل اینکه آب سرد تمامی بدن را فرا می گیرد، همۀ گیرنده ها با هم پیام های الکتریکی را به مغز منتقل می کنند. این اتفاق باعث می شود مغز در یک زمان بسیار کوتاه، پالس های الکتریکی بسیار زیادی دریافت کند. این فرآیند، بر روی بدن اثر ضد افسردگی دارد.

6. موجب افزایش قدرت اراده می شود

فایده آخری که می خواهیم از آن صحبت کنیم، مربوط به ذهنیت شماست. می خواهم درمورد کاری صحبت کنم که شرکت های معروف آن را انجام می دهند. در دنیا ورزش هایی وجود دارند که انجام دادن آن ها واقعاً جرئت می خواهد. ورزشهایی مانند پرش از ارتفاع، بانجی جامپینگ و… .

استفاده از استراتژی شرکت های بزرگ

شرکت های بزرگ، ماهی یک بار، برای کارمندانشان برنامه هایی را قرار می دهند تا این ورزش های خطرناک و سرشار از هیجان را انجام دهند. اما فکر می کنید به چه دلیل این کار را می کنند؟ دلیلش این است که زمانی که کارمندان این شرکت ها این ورزش های خطرناک را انجام می دهند، نترس می شوند. قدرت اراده و اعتماد به نفسشان به بی نهایت می رود. انگیزه شان زیاد می شود و در نتیجه بهتر کار می کنند و شرکت بیشتر رشد می کند.

درمورد گرفتن دوش آب سرد نیز همین مسئله صدق می کند. زمانی که شما تصمیم می گیرید که این کار را برای اولین بار انجام دهید و واقعاً آن را انجام می دهید، ناخوداگاه احساس خوبی به دست می آورید و اگر این کار را ادامه دهید، در طولانی مدت قدرت اراده تان را افزایش می دهید و این مسئله سایر بخش های زندگی تان را هم تحت تأثیر قرار می دهد.

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!
نوشته های مرتبط
جدیدترین کالاها
دیدگاه های مطلب
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه